Satranç, hafızanın gelişmesine etki eden mükemmel bir alıştırma yöntemidir. Problem çözme becerileri toplamıdır. Problem çözme başta olmak üzere, zihinsel becerilerin gelişmesini sağlayan bir aktivitedir.

İyi düzeyde satranç oynayanların, satranç oynamayanlara göre Şekil – Uzay Yetenekleri açısından daha gelişmiş oldukları araştırmalarda görülmektedir. Satranç zihinsel aktiviteler bütünü olması özelliğiyle, yeteneği kullanma, yaratıcılık, yarışma, işbirliği, değişiklik, düzenli yaşam ve liderlik gibi ilgi alanlarını pekiştir

Satranç kulübünün amacı satrancı tüm okulda sevdirmek, boş zamanlarını değerlendirmek isteyen öğrencilere satranç oyunuyla  zekâlarını geliştirecek ortam hazırlamak, satranç bilmeyen öğrencilere satranç öğretmek, kendini geliştirmek isteyen öğrencilere eğitim vererek onların daha ileri düzeyde oyuncu olmalarını sağlamaktır. Kısacası öğrencilerimizin;

  • Satrancın önemini fark etmesi,
  • Satranç oynamayı zevkli bir aktivite haline dönüştürmesi,
  • Zihinsel gelişimlerine katkı sağlaması gibi amaçları taşımaktadır.

Okulumuzda satrancı sevdirmek, satranç oyunuyla boş zamanlarını değerlendirecek ortam hazırlamak, satranç bilmeyen öğrencilere satranç öğretmek, kendini geliştirmek isteyen öğrencilere eğitim vererek onların daha ileri düzeyde oyuncu olmalarını sağlamak satranç kulübünde görevli her öğrencinin temel görevi niteliğindedir.

Bu amaçlarla okul içi ve dışı satranç turnuvalarına katılmak, öğrencilerimizi bu turnuvalara hazırlamak satranç kulübümüzün çalışmaları arasında yer almaktadır.