Okulumuzda Dünya Pİ Sayısı Günü Kutlandı

Okulumuzda Dünya Pİ Sayısı Günü Kutlandı

Bugün yani 14 mart, Dünya Pi sayısı günü. Bugüne özel olarak okulumuzda da matematik öğretmenlerimiz Gülcan Arabacı ve Fulya Tomak’ın hazırladığı etkinlikte, başarılı öğrencilerimize sembolik madalyalar hediye edilmiştir. Keyifli dakikalar geçiren öğrencilerimiz, öğretmenleriyle doyasıya eğlenip günün tadını çıkardılar.

Matematiğin en ünlü sayısı olan Pi hakkında birkaç detay;

Çoğu kişi Pi sayısını 3,14 olarak düşünür, ancak Pi’nin bugün bile tam oranı hesaplanamamıştır. Kasım 2017 itibariyle, Pi meraklısı Peter Trueb’in bilgisayarı Pi’nin 22,359,157,718,361 rakamını hesaplamıştır.

Pi sayısı tamamen rastlantısal olmakla, mükemmel bir düzen arasında olmanın inanılmaz bir çekiciliğine sahip. //Steven Strogatz

14 Mart, bu sebeple özel bir gün. Aslında bu günün tek önemi Pi değil, 14 Mart’ta bilimin en ünlü isimlerinden olan Albert Einstein doğdu. Matematikçi ve bilim insanları için özel bir gün olan 14 Mart, pek hoş olmasa da bir başka önemli günü de simgelemeye başladı. Çünkü, 14 Mart’ta günümüzde yaşayan en büyük bilim insanı dediğimiz Stephen Hawking’i kaybettik. Bundan sonra bir doğum, bir ölüm ve asla bitmeyen bir sayıyı aynı günde anmaya devam edeceğiz.