Özel Mesleğim Sağlık Meslek Lisesi, öğrenim alışkanlığını geliştirmeye yönelik metodu, üniversite sınavına hazırlık haftasonu kursları ve  mesleki gelişim ve kariyer planlama seminerleri ile öğrencilerini üniversite sınavına hazırlamak ve geleceği planlamak kavramları arasında bağ kuran alanında uzmanlaşmış özel bir lisedir.

Özel Mesleğim Sağlık Meslek Lisesi uyguladığı üniversite kazandıran eğitim sistemi ile 4 yıllık lise eğitim süreci I. Aşama ve II. Aşama olmak üzere iki bölümden oluşur. I. Aşama 9. ve 10. Sınıfları kapsarken II. Aşama 11. ve 12. Sınıfları kapsamaktadır. her iki aşama süresince cumartesi günleri tamalayıcı etüt çalışmaları ve üniversite hazırlık kursları devm ettirilmektedir.

 I. Aşama

9. öğrencilerinin, bir yandan cumartesi günleri gerçekleştirilen tamamlayıcı etüt çalışmaları ve aylık gerçekleştirilen Akademik Süreç izleme Sınavları (ASİS) ile öğrenim alışkanlıkları geliştirilirken diğer yandan iletişim ve sosyalleşme yeteneğini geliştirmeye yönelik kulüp çalışmaları ve mesleki gelişim seminerleri ile de kişisel kabiliyetleri geliştirilir.

10. Sınıf öğrencileri ise Cumartesi günleri Staja Hazırlık Eğitim Programı (SHEP) kapsamında aldıkları el becerisi ağırlıklı laboratuvar eğitimleri sayesinde staj yıllarına hazırlanırlar.

 II. Aşama

11. sınıf öğrencileri devlet hastanelerinde haftanın ilk 3 günü staj görürken kalan 2 günlerini okula ayırmaktadırlar. bu anlamda 11. sınıf öğrencilerinin üzerlerindeki iş yükleri de göz önüne alınarak haftasonu çalışmaları yapılmamaktadır.

12. Sınıfta ise oluşturulan öğrenim alışkanlığı ve rehberlik servisinin kariyer planlama seminerleri sayesinde belirlenen kariyer hedefleri doğrultusunda üniversite sınavına hazırlık çalışmaları hız kazanır. Bu yüzden üniversite sınavına girecek olan öğrencilerimiz Cumartesi ve Pazar günleri düzenlenen YGS / LYS hazırlık kurslarına katılırlar

12. yılda bir yandan cumartesi ve pazar günleri gerçekleştirilen üniversite hazırlık etüt çalışmaları ile konu bazlı çalışmalar yapılırken diğer yandan aylık gerçekleştirilen üniversite deneme sınavlarımızla (ÜDS) öğrencilerimiz hazır hale getirilir.